MENÜ
DEMOYU İNCELE
E-İhracat

E-İhracat Nedir ?

300 kg ve 15.000 Euro değeri geçmeyen, satış amacıyla yapılan ihracat işlemlerine mikro ihracat denir. Mikro ihracat ile KDV’siz fatura düzenlemelere, KDV iadesi devletten geri alınmaktadır. Bu sayede KDV oranına bağlı olarak, yurt içi ile aynı satış fiyatı ile satıldığında %18 daha fazla gelir elde edilebilmektedir.

Elektronik Ticaret Gümrük Beyanı (ETGB) ile kolaylıkla yapılabilen ihracat modelinde, Türkiye gümrüklerinden ürün çıkışında bir problem yaşanmamaktadır. ETGB sayesinde, beyanın gönderimin ertesi günü yapılabilmesi mümkün olmakta ve beyannamenin kargo şirketleri üzerinden yapılabilmesine izin veriliyor olması süreci kolaylaştırmaktadır.

İhracatçı Birlikleri Nispi Aidatı’ndan muafiyet sağlanmakta, Gümrük Müşavirliği Ücreti alınmamakta, vekaletname aranmamakta, hızlı bürokratik işlemler sayesinde zamandan tasarruf sağlanmakta ve cumartesi günü bile gümrük işlemi yapılabilmektedir.

e-ihracat-1
Tam SEO Uyumu

Her sayfanın, her dil seçeneğinde ayrı bir bağlantı adresi, arama motorları için yönetilebilir başlık ve tanım bilgileri belirlenebilmektedir. Arama motorlarından, yayın yaptığınız dillerde yapılan aramalarda, sitenizin ilgili dil seçeneğindeki sayfası sonuçlarda yer alabilir, ziyaretçi tıkladığında o dil seçeneğinde sayfa açılır.

e-ihracat-2
Akıllı Müşteri Karşılama

Ziyaretçi en çok hangi dil seçeneğinde sitelerde geziyorsa karşılık gelen dil seçeneği ve para birimi ile ziyaretçi karşılanır. Böylelikle, ziyaretçi sitenin öncelikli olarak kendi dili ve para birimi için hazırlanmış olduğunu düşünür.

e-ihracat-3
Dinamik Kargo Seçimi

Müşterinin sevkiyat lokasyonuna göre uygun olan kargo seçeneği müşteriye gösterilir, böylece müşteri bölgesine hizmet vermeyen bir kargo şirketini seçemeyecektir.

e-ihracat-4
Dinamik Ödeme Yöntemi Belirleme

Müşterinin kargo seçimine ve lokasyonuna bağlı olarak, ödeme yöntemi yönetilebilmektedir. Yurt dışında kapıda ödeme yoksa, bu ödeme seçeneği gösterilmeyecek, Türkiyedeki müşteriler için Western Union ödeme seçeneği görünmeyecektir.

e-ihracat-5
Dinamik Ve Global GSM İletişimi

E-ticaret sitesinin tüm telefon giriş alanlarında, bütün ülkelerin bayrakları ve kodları ile doğru bilgi alma sağlanır. Müşteri lokasyonuna göre dinamik olarak varsayılan ülke kodu belirlenir. Entegre SMS sistemi ile, dünyanın herhangi bir yerindeki müşteriye, sistem üzerinden SMS gönderilebilir.

e-ihracat-6
Dile Duyarlı Blok Yönetimi

Site içerisinde yer alan bannerlar, videolar, tanıtım yazıları gibi, bloklarda yer alan içeriklerin hangi dil seçeneğinde görüntülenebileceği yönetilebilmektedir. Müşterinin tercih ettiği dil seçeneğinde sayfa görselleri de değişebilmekte, her bir dil için bambaşka bir site görüntüsü olabilmektedir.

Neler Satabilirsiniz ?

Dünyada en yaygın e-ihracat ürünleri tekstil sektörü olmaktadır. Bayan giyim, ayakkabı, aksesuar, yöresel ev tekstili bu kategoride en çok satılan ürün grupları arasındadır. Sınır ötesi alışveriş yapan tüketicilerin yüzde 39'u, yurtdışındaki sitelerden giysi ve ayakkabı satın almakta. Listenin ikinci sırasında yüzde 26'ıyla elektronik eşya yer almakta. Ancak hiç akla gelmeyen kategorilerde çok karlı ve hacimli e-ihracat örneklerine rastlanmaktadır. Yöresel ürünler, kültürel ürünler, el yapımı ürünler hem karlı hem de alternatifi az bulunan ürünlerden sayılabilir.

300 MİLYAR DOLARLIK PASTA

Günümüzde dünya genelinde yaklaşık 2 trilyon dolarlık e-ticaret sektörünün 200 milyar doları sınır ötesi alışverişten geliyor. 2013 yılında toplam sınır ötesi online alışveriş hacmi 105 milyar dolar civarındaydı. 2018’e dek ise alışveriş miktarı ortalama yüzde 200 artarak, 307 milyar dolara ulaşacak.

İhracatın getirdiği önemli bir fırsat, her ölçekte firma için pazar çeşitliliği sağlaması. Türkiye’de geleneksel yollarla ihracat yapan firmalar ortalama üç ülkeye ihracat yaparken, e-ihracat yapan firmalar ortalama 34 ülkeye erişebiliyor. E-ihracatın sağladığı bu çeşitlilik küçük ölçekli firmalar için de geçerli. E-ihracat yapan firmaların en küçük yüzde 10’luk kesiminin ortalama pazar sayısı 23 iken, en büyük yüzde 10’da bu sayı 45. Türkiye’nin ilk 10 e-ihracat pazarının ağırlıklandırılmış ortalama mesafesi 4 bin 308 kilometre. Bu rakam, geleneksel ihracat menzilinde yüzde 65’lik bir artışa denk geliyor.

e-ihracat-son-1

E-İHRACATIN ÜLKE EKONOMİSİNE KATKISI ÖNEMLİ

Günümüzde dünya genelinde yaklaşık 2 trilyon dolarlık e-ticaret sektörünün 200 milyar doları sınır ötesi alışverişten geliyor. 2013 yılında toplam sınır ötesi online alışveriş hacmi 105 milyar dolar civarındaydı. 2018’e dek ise alışveriş miktarı ortalama yüzde 200 artarak, 307 milyar dolara ulaşacak

İhracatın getirdiği önemli bir fırsat, her ölçekte firma için pazar çeşitliliği sağlaması. Türkiye’de geleneksel yollarla ihracat yapan firmalar ortalama üç ülkeye ihracat yaparken, e-ihracat yapan firmalar ortalama 34 ülkeye erişebiliyor. E-ihracatın sağladığı bu çeşitlilik küçük ölçekli firmalar için de geçerli. E-ihracat yapan firmaların en küçük yüzde 10’luk kesiminin ortalama pazar sayısı 23 iken, en büyük yüzde 10’da bu sayı 45. Türkiye’nin ilk 10 e-ihracat pazarının ağırlıklandırılmış ortalama mesafesi 4 bin 308 kilometre. Bu rakam, geleneksel ihracat menzilinde yüzde 65’lik bir artışa denk geliyor.

e-ihracat-son-2

GİYİM VE AYAKKABI YOK SATIYOR

Dünyada e-ihracatın bir numaralı ürünleri giyim ve ayakkabı. Sınır ötesi alışveriş yapan tüketicilerin yüzde 39'u, yurtdışındaki sitelerden giysi ve ayakkabı satın alıyor. Listenin ikinci sırasında yüzde 26'ıyla elektronik eşya yer alıyor.

MODERN BAHARAT YOLLARI

PayPal’ın Modern Baharat Yolları: Sınır Ötesi Alışverişin Kültürel Etkisi raporuna göre 2013’te İngiltere’de 15.9 milyon kişi sınır ötesi online alışveriş yaptı, 2018’de bu sayının 18.5 milyon olması bekleniyor. İngilizler en çok kıyafet, ayakkabı ve aksesuar, mücevher ve saat ile sağlık ve kozmetik ürünleri alıyor.

ABD’de ise 2013’te 34.1 milyon kişi sınır ötesi e-alışveriş yaparken 2018’te bu sayının 41.8 milyon olacağı tahmin ediliyor. Kıyafet, ayakkabı ve aksesuar, sağlık ve güzellik ürünleri, mücevher ve saat en çok rağbet görenler.

Almanya’da da 2013’te 14.1 milyon kişi sınır ötesi online alışveriş yaptı. Üç yıl içinde 15.5 milyon Almanın yurtdışındaki sitelerden ürün alacağı tahmin ediliyor. Almanlar en çok kıyafet, ayakkabı ve aksesuar alırken, ikinci sırada bilgisayar donanım ve yazılımları, üçüncü sırada sağlık ve güzellik ürünleri bulunuyor.

E-İHRACATTA BAŞARILI OLMANIN PÜF NOKTALARI

Dünyada e-ticaret gittikçe ağırlığını hissettiriyor. Bu değişim içerisinde sınır ötesi online ticaret öne çıkarak hızlı bir yükseliş grafiği çiziyor. Birkaç yıl sonra 300 milyar dolarlık bir hacme ulaşması beklenen pazarda Türk girişimciler ve ihracatçılar kendine yer bulma imkanına sahip.

Sınır ötesi ticarette başarıyı yakalamak için girişimcilerin izlemesi gereken iki temel starteji var. Özgün ürünler veya en avantajlı fiyatı sunmak. Bununla birlikte ücretsiz ve zahmetsiz iade, uygun fiyatlı ve hızlı kargo, yerel dilde web sitesi ve müşteri desteği, teslimat takibi, mobil uyumlu süreçler, güvenli ve tercih edilen ödeme yöntemlerinin kullanılması başarının diğer püf noktaları olarak öne çıkıyor.

Merkez: 6140 Sk. Egemenlik Mahallesi No 1/A 1/B Işıkkent Bornova - İZMİR

0 850 888 0532

info@duslerweb.com

© 2022 DüşlerWeb Yazılım - E-Ticaret Yazılımları ve Paketleri / Her Hakkı Saklıdır.